2 lutego 2016 Udostępnij

Do ostatniej kropli soku. Wybieramy wyciskarkę. Część I

Urządzeń, które pozwalają na wyciskanie soku mamy w sprzedaży wiele. Wśród nich znajdują się wyciskarki. Czasami są one nazywane sokowirówkami, ale jest to błędne, ponieważ są to dwa różne sprzęty, które zupełnie inaczej pracują. Co więc warto wiedzieć o wyciskarkach, gdy chce się je kupić? Wyciskarki do soku To urządzenie, które wykonuje wolne, ale bardzo dokładne obroty. Ma specjalny ślimakowy wałek, który będzie tymi obrotami miażdżył owoce i wyciśnie z nich sok. Taki sok, który powstaje w wyciskarce ma w sobie elementy owoców i będzie dzięki temu pełnowartościowy. Wyciąg z owoców tak pozyskiwany nadaje się do przechowywania w lodówce bez obaw, że będzie się psuć.

Wyciskarka będzie pozwalała nam na otrzymanie soku oraz musu. Można mówić o dwóch różnych rodzajach wyciskarek, które dzielą się za ręczne oraz elektryczne. Elektryczne urządzenia mogą mieć jeden albo dwa ślimaki. Ten drugi sprzęt będzie uznawany za lepszy i bardziej efektywny. Sok, który uda się pozyskać będzie odżywczy i pełen witamin. Proces uzyskiwania soku będzie dłuższy przy jednym ślimaku. Moc takich urządzeń jest zróżnicowana. Im wyższa moc tym szybciej sok jest przygotowywany. Dodatkowo wyższa moc pozwala na lepszą pracę z twardymi owocami i warzywami.

Korzyści jakie dają nam wyciskarki to: - możliwość otrzymania pełnowartościowego soku, także z warzyw liściastych oraz ziół - możliwość mielenia twardych składników oraz przyrządzania musów - proste czyszczenie urządzenia, inaczej niż przy sokowirówkach nie trzeba tutaj wszystkiego rozkładać na części. Sok z wyciskarki przygotowuje się dłużej niż z sokowirówki, ale smak napoju powinien rekompensować oczekiwanie. Wyciskarki do cytrusów W sprzedaży mamy także specjalne wyciskarki, które pozwalają tylko na pracę z cytrusami.

Owoc przekrojony na pół przykłada się do stożka, który zaczyna się kręcić, jeśli jest to wyciskarka automatyczna. W innym przypadku wymaga siły rąk, by wycisnąć taki sok. Jeśli wybieramy wyciskarkę warto sprawdzać jak duże pojemniki na sok ma. Dzięki temu będziemy mogli przygotować za jednym razem więcej soku, co czasami może mieć znaczenie. Im wyższa moc takiego sprzętu tym szybciej i dokładniej owoce będą wyciśnięte. Oczywiście takie wyciskarki mają szereg zalet: - sok będzie bardzo odżywczy - automatyczny sprzęt wyciska praktycznie cały sok z owoców.

Tomasz Solski

Dietetyk, z doświadczenia poleca soki jako najlepszą metodę leczenia wielu dolegliwości pacjentów. Kraków