22 stycznia 2016 Udostępnij

Jaką wyciskarkę wybrać?

Coraz więcej osób zmienia swoje nawyki nawyki żywieniowe, wprowadzając do codziennego menu warzywa i owoce. Te naturalne produkty, nie tylko dostarczą organizmowi niezbędnych substancji odżywczych, ale również zaspokoją głód. Jednakże jedzenie warzyw oraz owoców szybko się nudzi, dlatego my to zmienić warto przyrządzać je w odpowiedni sposób. W tym celu niezbędne są wyciskarki do owoców oraz warzyw, za pośrednictwem których w łatwy sposób można przyrządzać wyśmienite przeciery, soki oraz smoothie. Wbrew pozorom, ze względu na ogromny asortyment sklepów RTV/AGD bardzo trudno jest wybrać właściwą wyciskarkę.

Kupując tego typu sprzęt warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które wpłyną na jakość i ilość uzyskiwanego soku, koszty użytkowania oraz na funkcjonalność, wszechstronność. Bardzo często kupując jakiekolwiek urządzenie, chcemy by było ono w jak najbardziej możliwym stopniu wydajne. To bardzo mądre podejście, bo pomimo, że zazwyczaj zapłacimy więcej za sprzęt to inwestycja zwraca się w zawrotnym tempie. Kierując się tym względem, warto zdecydować się na wyciskarki wolnoobrotowe. Te modele, miażdżą owoce i warzywa, wydobywając z nich największą możliwą ilość soku. W tym przypadku, warto kierować się ceną. Lepsze jakościowo wyciskarki wolnoobrotowe wydobywają nieporównywalnie większą ilość soku. Kolejną, bardzo istotną kwestią jaką trzeba się kierować kupując wyciskarkę jest jakość uzyskanego soku czyli wartość odżywcza.

Naukowcy już dawno potwierdzili, że owoce oraz warzywa są źródłem witamin, minerałów i innych wartości odżywczych. Niestety, tanie wyciskarki wytwarzają stosunkowo duży poziom ciepła, który niszczy wszystkie cenne składniki owoców. Wyciskarka wolnoobrotowa, nie posiada nagrzewających się ostrzy, dlatego substancje odżywcze oraz enzymy zawarte w soku nie ulegają zniszczeniu. Kupując wyciskarkę warto przyjrzeć się temu, czy posiada ona jakieś dodatkowe funkcje. Nowoczesne wyciskarki wolnoobrotowe często mają dodatkowe tryby, dzięki którym możliwe jest robienie nie tylko wyśmienitych soków, ale i sosów lub przecierów dla maluchów. To naprawdę fenomen, ponieważ do tej pory wyciskarki służyły tylko do wyciskania soku.Trzeba również zwrócić uwagę, z ilu elementów składa się urządzenie. Wyciskanie owoców wiąże się z ogromnym nieporządkiem, a im mniej części, tym mniej czyszczenia. Kupując wyciskarkę warto wziąć pod uwagę powyższe aspekty, ale i uzależnić wybór od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Proces kupna wyciskarki na pozór może wydawać się mozolny, ale wart zachodu!

Monika Białek

Gastrolog oraz wierna użytkowniczka marki Hurom. Poznań.